+48 786 116 186

+48 786 116 186

Jak małżonkowie wpływają na czas trwania procesu rozwodowego?

Małżonkowie mają kluczowy wpływ na długość procesu rozwodowego. Wszystko zależy od ich stanowiska postawy i podejmowanych działań.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

Decydującym czynnikiem jest, czy małżonkowie chcą rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie. Gdy obie strony dążą do zakończenia małżeństwa bez orzekania o winie, proces ten jest znacznie skrócony i może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. Z kolei rozwody z orzekaniem o winie mogą trwać nawet kilka lat.

Rozstrzygnięcia w wyroku sądu w sprawie o rozwód

Sąd w wyroku rozwodowym nie tylko decyduje o zakończeniu małżeństwa, ale także rozstrzyga kwestie dotyczące dzieci (poniżej 18 roku życia). Konflikty między rodzicami, np. dotyczące miejsca zamieszkania dziecka, alimentów czy kontaktów, mogą znacząco wydłużyć proces rozwodowy. Często wymaga to przeprowadzenia dowodów, takich jak opinia OZSS (opiniodawczy zespół sądowych specjalistów). W niektórych miejscach, na przykład w Szczecinie, oczekiwanie na termin badania w OZSS może przekraczać 6 miesięcy.

Szybkie zakończenie rozwodu jest możliwe, gdy małżonkowie zgadzają się na zakończenie małżeństwa bez orzekania o winie oraz są zgodni w kwestiach dotyczących dzieci.

W przypadku braku porozumienia trzeba się przygotować na długotrwały proces sądowy.

 

Rozwód pomagamy

Zapraszam do Kontakt,

Adwokat Szczecin Katarzyna Kielsznia-Budzińska

Tel. 786116186

Mail: adwokat@kielsznia.pl