+48 786 116 186

+48 786 116 186

Jedyną słuszną odpowiedzią jest odpowiedź „TAK”. Oczywiście ktoś może mi zarzucić, że sama jestem adwokatem i chcę tylko przyciągnąć klientów, jednak w poniższym wpisie przedstawię Państwu kilka argumentów, które przemawiają „ZA”. Dlatego czy warto iść do adwokata? Zapraszam do lektury.

 

1. Wiedza prawnicza

Polacy uważają powszechnie, że znają się na piłce nożnej oraz samochodach, a często też na medycynie i prawie. Swoją wiedzę czerpią z „google” i for internetowych, co w sprawach kluczowych i istotnych dla życia (zdrowie, bezpieczeństwo, finanse) może nieść ze sobą opłakane skutki. Niestety, rzeczywistość często brutalnie weryfikuje naszą wiedzę na różne tematy. Nie inaczej jest z wiedzą prawniczą. Chodź może zabrzmi to trywialnie, to klienci często czerpią swoją wiedzę z seriali prawniczych, niekiedy nie zdając sobie z tego sprawy (seriali amerykańskich, jak również coraz częściej i polskich). Kilka razy spotkałam się z sytuacją, w której klient ze zdziwieniem stwierdził, że jest inaczej niż w „Prawie Agaty” czy u „Sędzi Anny Marii Wesołowskiej”.

Istotny jest również fakt, że przepisy prawa ciągle się zmieniają. Tylko osoba, która stale śledzi zmiany może nad tymi zmianami zapanować i z usług takiej osoby powinniśmy korzystać.

 

2. Niezaangażowany emocjonalnie

Najgorszym doradcą są emocje. Dlatego skorzystanie z wiedzy i doświadczenia osoby, która nie jest emocjonalnie powiązana z problemem, jak również która potrafi ocenić obiektywnie daną sytuację jest wskazane. Ale uwaga: przyjaciele, znajomi bądź członkowie rodziny mogą chcieć nam pomóc za wszelką cenę i sami przy tym są zaangażowani w daną sprawę emocjonalnie. Niekoniecznie będą oni najlepszymi doradcami. Profesjonalny adwokat podchodzi do problemu klienta „na chłodno”, co jest bardzo istotne i wskazane. Prosty przykład: Nikt nie chce aby lekarz rozpłakał się podczas operacji dziecka. Tak samo adwokat powinien kierować się rzeczową oceną problemu.

 

3. Ograniczenie naszego udziału w sprawie

Pełnomocnik, jak sama nazwa wskazuje może wykonywać za nas różne czynności i to na niego spada obowiązek pamiętania o terminach oraz innych ważnych kwestiach. Daje to możliwość nie myślenia o sprawie przez cały czas. Oczywiście często najbardziej stresujące kwestie, w tym między innymi przesłuchanie w sprawie, nie ominą nas i musimy stawić się osobiście. Jednak i w tych stresujących chwilach możemy liczyć na wsparcie naszego pełnomocnika. Adwokat pomoże przygotować nas w sposób odpowiedni do przesłuchania, jak również w trakcie czynności może nakierować Klienta pytaniami na istotne kwestie, o których w sytuacjach stresujących bardzo często sami zapominamy.

 

4. Minimalizacja strat

To w świecie prawniczym nadal jest temat tabu, ale do rzeczy. Często bywa tak, że sprawa jest przegrana. Uczciwy adwokat powinien o tym poinformować swojego klienta. Prowadzenie sprawy „na siłę” rodzi tylko frustrację i stwarza niepotrzebną nadzieję. Jednak postawienie sprawy jasno lub określenie przybliżonych szans klienta daje możliwości „minimalizacji strat”. Należy przez to rozumieć prowadzenie sprawy w taki sposób, aby negatywne skutki były jak najmniejsze. Poniesione koszty na prawnika mogą być wtedy potraktowane jako inwestycja.

 

Zatem czy warto iść do adwokata?

Tych kilka argumentów powinno Państwa przekonać do tezy, że warto. Zapraszam do kontaktu i zostawiania komentarzy.